Еди Марфи за расизмот во филмската индустрија: никогаш не се случило да не добијам филм затоа што сум црнец

59-годишниот актер има неверојатно успешна кариера во Холивуд и иако признава дека диверзитетот останува проблем во филмскиот бизнис, тоа никогаш не го спречило да глуми во филм.

“Што се однесува до мојата работа и мојата кариера, трката никогаш не била проблем. Јас снимам филмови 40 години и никогаш не се случило да не добијам филм затоа што сум црнец. Јас ги надминав тие работи,“ рече кралот на комедијата во разговор со “Радио тајмс“.

„Но, тоа не значи е дека паднав од небо и влегов во Холивуд. Јас сум црнец, роден во Америка. Јас сум афро-американец.“

Еди признава дека филмскиот бизнис сè уште го водат бели мажи и дека Холивуд треба да стане поинклузивен.

“Така е со години и години, но ова не се однесува само за афро-американците туку и за жените, и за други етнички заедници. Белите мажи го водат овој бизнис. Така било секогаш”.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.03.2021 - 13:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега