Хамас нападна израелска хемиска фабрика со дрон камиказа

Вооруженото крило на Хамас тврди дека извршиле напад со беспилотно летало врз израелска хемиска фабрика во близина на Појасот Газа.

Претходно, израелските одбранбени сили објавија дека од Појасот Газа кон Израел биле истрелани вкупно 1.800 ракети, а 430 паднале во палестинската енклава.

Военото крило на Хамас, бригадата Ал-Касам, тврди дека со дронот самоубиец „Шехаб“ ја гаѓале хемиската фабрика во Нир Оз, израелски град во близина на Газа.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.05.2021 - 10:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега