Хрватска вчера побара вакцини од Русија - ќе добие милион дози за една недела

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“. Хрватската страна подготви документација за договорот.

Руската амбасада во Република Хрватска ги објави преговорите вчера наведувајќи, меѓу другото, дека на 2 март 2021 година се одржал телефонски разговор помеѓу рускиот амбасадор во Хрватска, Андреј Нестеренко, и министерот за здравство на Хрватска, Вилија Берош, во кој беше потврдено дека хрватската страна е заинтересирана за набавка на потребната количина вакцина „спутник В“ во согласност со сите прописи на ЕУ и хрватските закони.

Додека Хрватска преговара за дистрибуција и регистрација на руската вакцина, Австрија и Данска потпишуваат договор со Израел за набавка на вакцини против Ковид-19, Словачка ги добива првите испораки на руската вакцина, полскиот претседател е во контакт со ккинескиот претседател за кинеската вакцина.

Дали концептот на заедничка европска набавка е пред колапс? Европската комисија вчера тврдеше дека не е, дека сите овие потези се комплементарни и не се насочени против заедничката европска стратегија за вакцинирање.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.03.2021 - 13:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега