Малта повеќе нема да прима мигранти

Малта повеќе не може да помогне во спасувањето мигранти нии да ги прифати за време на пандемијата од коронавирусот, објави тамошната влада.

Таа соопшти дека одлуката е донесена зашто нејзините ресурси се преполовени поради мерките за спречување на ширењето на коронавирусот, а постои и можност самите мигранти да бидат преносители на вирусот.

Таа одлука е донесена 24 часа откако Италија ги затвори своите пристаништа, посочувајќи дека веќе не може да се сметаат за сигурни поради пандемијата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2020 - 23:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега