Меркел: Се наоѓаме во многу сериозна фаза на пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел упати денеска апел до граѓаните дека е неопходно да се направи се, за да се спречи неконтролираното ширење на коронавирусот.

 

– Се наоѓаме во многу сериозна фаза на пандемијата на Ковид-19. Секој ден се зголемува бројот на новозаразени. Пандемијата се шири повторно брзо и тоа побрзо отколку на почетокот, пред половина година. Доаѓаат тешки месеци. Како ќе изгледа зимата, каков ќе биде нашиот Божик, за тоа ќе се одлучува во следните денови и недели. За тоа одлучуваме сите со нашите делувања, нагласи Меркел.

Таа смета дека е важен секој ден во борбата за спречување на неконтролираното ширење на вирусот.

– Затоа е потребно контактите на секој заразен да се познати, со цел да се прекине синџирот на инфекцијата. Здравствените власти даваат голем придонес во тоа, но таму кадешто бројот на заразени е голем, не можат се да постигнат, предупреди германската канцеларка.

Меркел истакна дека секој може да придонесе за намалување на бројот на заразени, пред се преку држење дистанца, носење заштитни маски и почитување на упатствата за хигиена. Таа побара од граѓаните да се откажат од секое патување кое не е неопходно, од прослави, како и, доколку е можно, да останат дома.

 
 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.10.2020 - 12:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега