ОН: Половина милијарда луѓе на пат кон сиромаштија

Економските последици на пандемијата на коронавирусот би можеле да ја зголемат стапката на сиромаштија во светот за половина милијарди, се вели во извештај на Обединетите нации.

Според извештајот, ова ќе биде првпат сиромаштијата да расте на глобално ниво во последните 30 години.

-Економската криза потенцијално ќе биде посериозна отколку здравствената криза, вели Кристофер Хој од Националниот универзитет на Австралија.

Во извештајот се проценува дека бројот на сиромашни во светот може да порасне за 400 до 600 милиони и оти потенцијалното влијание на пандемијата претставува реален предизвик за ОН, чија цел е искоренување на сиромаштијата до 2030 година.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2020 - 20:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега