Познат идентетот на возачот со „флешери“ на Качанички - дисциплинска постапка против тројца полицајци

По извршени детаљни проверки од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, ја известуваме јавноста дека комплетно е расчистен случајот со нелегалното користење т.н. флешери за кој во јавноста беа пласирани низа шпекулации, соопшти МВР.

Од обезбедените видеоснимки и други службени материјали, како што велат, утврден е идентитетот на возачот, Г. К. (29), кој управувал возило што е во сопственост на правно лице.

Според надлежното министерство, на Г. К. во полициска станица му е изготвен записник за констатиран прекршок од Законот за безбедност во сообраќајот и поведена е прекршочна постапка против правното и одговорното лице. Исто така, по извршена контрола врз возилото во полициска станица, утврдено е дека се отстранети нелегално поставените флешери.

По детаљни проверки на службените материјали, како и преглед на видеоматеријал и фотографии, констатирано е дека на 26.11.2022, во 17.25 часот, во СВР Скопје добиена е анонимна пријава дека патничко возило „мерцедес“, со скопски регистерски таблички, со голема брзина и вклучени флешери се движи од Качанички Пат кон Скопје по што се известени службите на терен за да го запрат возилото. Но, по неколку минути, В. А., раководно лице во СВР Скопје, дал насоки да се повлече објавата, односно да не се запира возилото затоа што, како што кажал, било службено и со тоа довел во заблуда двајца полициски службеници од Центарот за известување и команда, кои без проверка ја повлекле објавата и ја запреле потрагата по возилото.

Против тројцата се изготвени иницијативи за дисциплинска постапка од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.

 

06.12.2022 - 18:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега