Продолжува скринингот во градинките, досега двајца позитивни на Ковид-19

Двајца позитивни на Ковид-19 се откриени досега во скринингот на вработените во градинките.

До вчера, според објавената статистика на Министерството за здравство, направени се 1340 тестови во градинките, а само во изминатото деноноќие 209.  Потврдени се двајца заразени, еден во Битола и еден во Скопје.

Скринингот во градинките почна на 13 мај и со него се опфатени околу 2.000 вработени. Целта е изготвување на протоколот за работа на градинките за нивно ставање во функција.

Министерот за здравство Венко Филипче неделава најави дека се работи на протоколот за згрижување на децата во градинките и оти разменуваат детали Комисијата за заразни болести и тимот од Министерството за труд и социјална политика.

Не прецизира кога кога се планира отворање на градинките, но кажа дека целиот процес ќе биде искоординиран со враќањето на родителите на работа.

Градинките во земјава се затворени од 10 март со владина одлука поради пандемијата на Ковид-19.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.05.2020 - 08:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега