САД се приближува до бројка од половина милион заразени

Соединетите Американски Држави се приближуваат до бројка од половина милион заразени од коронавирусот. Според референтните податоци од сајтот на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон, од првиот случај на Ковид-19 во САД, кој е евидентиран пред 76 дена, досега потврдени се 455.445 случаи, а 16.114 починаа.

Според сајтот „Worldometers“ во Америка денеска се евидентирани 20.518 нови случаи, а починале 1.326 луѓе.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2020 - 22:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега