Во Шкотска откриени шест случаи на заразени со омикрон, а не се патници од Африка

Во Шкотска, идентификувани се шест случаи на инфекција со новиот сој на ковид-19 наречен омикрон.

Шкотските власти соопштиле дека четири случаи биле пронајдени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.

Експертите сега ги следат контактите на заразените за да утврдат каде точно се заразиле и со кого биле во контакт последните недели, пишува Би-Би-Си.

„Сите ќе добијат стручна помош и поддршка, а шкотското јавно здравство ќе ги следи контактите на заразените. Ова треба да ни помогне да го утврдиме потеклото на вирусот и да ги најдеме оние со кои заразените биле во контакт во последните недели“, вели министерот за здравство Хумза Јусаф.

Заменик министерот Џон Свини изјавил за Би-Би-Си дека „во некои случаи немало историја на патување“.

„Тоа ни кажува дека постои одреден степен на пренесување на овој вид на вирус во заедницата“, додаде тој.

 

29.11.2021 - 23:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега