Апасиев: Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници ќе добие кривична за биолошки тероризам

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев уште вчера најави дека ако пратеници од власта заразени со вирусот Ковид-19 се појават на денешната седница, тој ќе поднесе кривична пријава за биолошки тероризам.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша Апасиев на Фејсбук.

 

Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот. ;) #ТикТакТикТак

Posted by Димитар Апасиев on Saturday, 17 April 2021

Предмалку, пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ најави дека иако е позитивна на коронавирусот ќе присуствува на денешната седница.

-Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании. Позитивна сум на КОВИД-19, но добро се чувствувам, со силна одлучност денес да победи народот, вели Костадиновска.

 

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги...

Posted by Бисера Костадиновска Стојчевска on Sunday, 18 April 2021

Инаку, излегувањето од дома без претходна дозвола е казниво со Закон. Во услови на епимидеја заразените смеат да излезат од својот дом само за здравствени потреби.

Согласно членот 206 од Кривичниот законик казната за ова дело казната може да биде парична или затвор до една година.

-Тој што за време на епидемија на некоја опасна заразна болест не постапи според прописите или наредбите со кои се определуваат мерки за нејзиното сузбивање или спречување, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. Ако делото од став 1 го стори правно лице, ќе се казни со парична казна, се вели во членот 206 од Кривичниот законик. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.04.2021 - 12:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега