Бајден се сретна со Јулија Навални: Утре нови големи санкции за Русија како одговор на смртта на Алексеј

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Сан Франциско се сретна со Јулија и Даша Навални за да им изрази искрено сочувство за нивната загуба по смртта на Алексеј Навални во руски затвор.

„Денеска се сретнав со Јулија и Даша Навални, најблиските на Алексеј Навални, за да изразам сочувство за нивната катастрофална загуба. Наследството на храброста на Алексеј ќе живее во Јулија и Даша и во безброј луѓе низ Русија кои се борат за демократија и човекови права“, напиша Бајден на социјалната мрежа „Икс“.

За време на средбата, американскиот претседател потврди дека неговата администрација утре ќе објави нови големи санкции кон Русија како одговор на смртта на Алексеј, руската репресија и агресија и нејзината брутална и незаконска војна во Украина.

Патем, по смртта на Навални, Бајден рече дека рускиот претседател „Владимир Путин е одговорен“ и најави дека во петок ќе објави голем пакет санкции како би ја повикал Русија на одговорност.

Откако руската затворска служба минатиот петок објави дека Навални починал во руска казнена колонија, Јулија објави видео во кое го обвинува Кремљ дека го убила нејзиниот сопруг и го прикрива со тоа што не му го предала брзо телото на неговото семејство.

„Пред три дена Владимир Путин го уби мојот сопруг“, рече 47-годишната вдовица во долго видео објавено на „Јутјуб“ пред да се сретне со министрите за надворешни работи на Европската унија во понеделник во Брисел.

Јулија Навални рече дека руските власти чекаат трагите од „уште еден Новичок на Путин“ да го напуштат неговото тело – мислејќи на воениот нервен агенс што се користеше за труење на Навални во 2020 година.

22.02.2024 - 23:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега