Човекот кој спречил пострашно сценарио на Цетиње на распит во Обвинителство

 

Шефицата на Вишото државно обвинителство во Подгорица, Лепа Меденица, за порталот РТЦГ потврдила дека Ненад Калуѓеровиќ од Цетиње одговорил на поканата на Вишото државно обвинителство за распит.

Меденица додава дека Калуѓеровиќ во моментов е на распит како државјанин.

За потсетување Вишото државно обвинителство во Подгорица отвори предмет за настаните во Цетиње, соопшти шефицата на тоа обвинителство.

Во соопштението таа потсетува дека В.Б. со огнено оружје уби 10 и рани 6 лица, додека после тоа В.Б. е убиен.

„Значи, дури по преземање на сите неопходни мерки и дејствија кои се во тек, со цел целосно расветлување на предметниот настан и вршење вештачења по наредба на ова обвинителство, како и сослушување на очевидци, ќе се најдат докази за тоа кој презел животот на В.Б.“ – се наведува во соопштението на ВДТ.

Вук Бориловиќ во петокот уби 10 лица во населбата Цетиње во Медовина, а потоа беше ликвидиран.

Полицијата не утврди дали тој е убиен од истрел од сограѓанин Ненад Калуѓеровиќ, ниту пак било пукано во правец на Бориловиќ од нејзините службеници.

14.08.2022 - 22:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега