Експремиерот Ковачевски најде нов ангажман

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски најде нов ангажман. Станува дел од глобалната тинк-тенк организација COSCU, чие седиште е во Хаг, Холандија. Информацијата ја соопштија од организацијата на социјалната мрежа Фејсбук.

„Со задоволство соопштуваме дека Димитар Ковачевски, поранешен премиер на Северна Македонија, се приклучи на COSCU (Конфедерација на училишта, колеџи и универзитети), како член на Регионалниот советодавен одбор за Европа. Господинот Ковачевски носи богата експертиза и истакнат учинок во јавната служба служејќи како премиер на Република Северна Македонија од јануари 2022 до јануари 2024 година. Големото искуство на г-дин Ковачевски во образовниот сектор совршено се усогласува со мисијата на COSCU да го поттикне растот во образовната индустрија. Како доктор по економија и професор на Факултетот за бизнис економија и менаџмент на Универзитетот Американ Колеџ Скопје, тој покажа непоколеблива посветеност на академската извонредност. Неговите бројни научни придонеси во областа на економијата и менаџментот дополнително ја нагласуваат неговата посветеност за унапредување на знаењето и иновациите“, стои во објавата на организацијата.

Додаваат дека се посветени на креирање политики, образовна дипломатија и агенди за гео-образование.

„Преку нашите суштински принципи  ние се стремиме да ја поддржиме родовата еднаквост, еднаквите можности и поддршката од заедницата“, стои во објавата на организацијата. 

12.06.2024 - 18:02

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега