Грција испраќа спасувачки тим во Турција

Спасувачки тим, лекари, кучиња спасувачи и специјално возило испраќа Грција во Турција за да помогне во справувањето со последиците од силниот земјотрес со јачина од 7,8 степени, објавија грчките медиуми.

Помошта од Грција е по наредба на грчкиот премиер, а се очекува со воен авион, во следните часови од Атина да замине тим од 21 пожарникар од специјалната спасувачка единица со две кучиња спасувачи и специјално спасувачко возило, придружувани од инженер од Противпожарната служба, пет лекари и спасувачи од брзата помош, како и претседателот на Организација за планирање и заштита од земјотрес.

06.02.2023 - 13:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега