Групна тужба против Мета во САД: Социјалните мрежи опасни по здравјето на децата

Во Соединетите Американски Држави, 33 сојузни држави ја тужеа Мета, матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм, поради наводната штета што овие платформи ја предизвикале на менталното и физичкото здравје на децата

„Во обид да го зголеми профитот, Мета постојано ја заведуваше јавноста за суштинските опасности од нејзините производи. Ги прикриваше начините на кои Инстаграм и Фејсбук ги искористуваат и манипулираат најранливите потрошувачи: децата и тинејџерите“, изјави јавниот обвинител на Калифорнија, Роб Бонта, пренесува Гласот на Америка.

Адвокатот Метју Бергман од Правниот центар за жртви на социјалните мрежи поднесе претходни тужби за случаи на „сајбер малтретирање“, дигитално насилство и вознемирување на социјалните мрежи, кои сега станаа дел од голема федерална тужба.

Тој вели дека овие платформи се опасни за младите не толку поради содржината, туку поради начинот на кој се дизајнирани да промовираат зависност.

„Алгоритмите се експлицитно дизајнирани да го максимизираат ангажманот на корисниците, а не да им го дадат на децата она што сакаат да го видат, туку она од кое не можат да го оттргнат погледот. Ги изложува на материјали што не ги бараат, ги тера да мразат како изгледаат, ги мразат своите тела и ги поттикнуваат да се однесуваат ризично“, вели Бергман.

Мета вели дека им нудат на тинејџерите околу 30 алатки и ресурси за да им помогнат да ја заштитат нивната приватност и благосостојба, вклучително и заштита од несакана содржина.

„Кога возрасен ќе се обиде да му испрати порака на тинејџер кој не го следи, ќе види известување кое ќе му дава до знаење дека испраќањето пораки до тинејџерот не е опција“, рече потпретседателката за управување со производи на Мета, Емили Далтон Смит.

Критичарите велат дека оваа компанија би можела повеќе, но дека не го прави тоа и дека последиците, порано или подоцна, ќе ги стигнат сите, вклучително и оние кои работеле во Мета.

„Мојата четиринаесетгодишна ќерка се приклучи на Инстаграм. Таа и нејзините пријатели почнале да доживуваат ужасни искуства, вклучувајќи несакани сексуални достигнувања и вознемирување. Таа ги пријави овие инциденти во компанијата, но компанијата не презеде ништо“, вели поранешниот инженер за безбедност на Фејсбук, Артуро Бехар.

Директорката на организацијата „Youth, Media & Wellbeing Research Lab“, Линда Чармараман, сепак вели дека не сите истражувања ја докажуваат поврзаноста на платформите на социјалните мрежи со оштетување на менталното здравје на младите.

Спроведени се студии кои покажуваат дека има придобивки од користењето на социјалните мрежи, а има и студии кои покажуваат дека нема врска помеѓу вашата благосостојба и користењето на социјалните мрежи“, вели таа.

Чармараман истакнува дека нејзиното истражување за младите покажува дека тие сакаат повеќе избор кога станува збор за онлајн искуства.

„Тие знаеја дека има алгоритми кои се обидуваат да го привлечат нивното внимание без разлика на се, но сакаа да го обучат алгоритмот. Тие не сакаа да се ослободат од тоа, туку да се погрижат алгоритмот да им ги покаже работите што сакаат да ги видат“, изјави таа.

Во посебна тужба, Мета ја тужи Федералната трговска комисија, барајќи да го спречи повторното отворање на спогодбата за приватност во 2020 година во која Мета плати 5 милијарди долари за кршење на приватноста.

Комисијата наведува дека Мета не ја испочитувала целосно спогодбата и бара измени во договорот со кои ќе и се забрани на компанијата да профитира од податоците што ги собира од корисници помлади од 18 години.

20.03.2024 - 21:43

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега