Игор Пехчевски повторно хоспитализиран: Болеста не чека, Трикафта за сите

Повторно е хоспитализиран Игор Пехчевски кој боледува од цистична фиброза.

„Денеска кога го одбележуваме 21ви Ноевмври, меѓународниот ден на болните од Цистична фиброза, за мене е тажен ден. За жал јас сум повторно хоспитализиран. Болеста не чека. Не чекаме ниту ние. Се борам и ќе се борам. Лек за сите. Трикафта за сите“, напиша Пехчевски.

Битката за право на лек на Пехчевски трае долго. Државата се уште не одвои пари за лекот да го добијат сите кои се борат со оваа болест.

21.11.2023 - 14:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега