Комерцијална Банка гази: Рекордна исплата на дивиденда - цената на акциите расте

Според Предлог-одлуката за употреба и распоредување на нераспределената добивка за 31.12.2023 година, Комерцијална банка АД Скопје планира да подели по 910 денари бруто дивиденда за 1 обична акција.

Акционерите на банката ќе земат нето дивиденда на износ од 819 денари или 4,90 отсто во однос на пазарната цена на акцијата.

Акцијата на Комерцијална банка во моментов  е над 16.700 денари. На почетокот на 2023 беше околу 12.000 денари

23.02.2024 - 10:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега