Македонија доживеа најголем пораз во историјата, патот до Европско станува невозможен

Фудбалската репрезентација на Македонија доживеа катастрофален пораз на гостувањето против Англија на „Олд Трафорд“. Избраниците на Благоја Милевски примија седум гола (7:0) од ѕвездите на Англија или вкупно десет за два меча, ако се смета и поразот (2:3) од Украина дома.

Фудбалски, Македонија речиси и да не постоеше на теренот откако поминаа химните на двете селекции и почна натпреварот. И во воведниот дел, додека сѐ уште држевме 0:0, Англија имаше комплетна иницијатива.

Хари Кејн во 29.минута го отвори резултатот, по одлилната акција на Рашфорд и на Лук Шо. Десет минути подоцна Букајо Сака го почна шоуто со спектакуларни голови. Погоди под гредата и ја закова топката зад грбот на Столе Димитриевски.

Во 45.минута во листата на стрелците се запиша и Маркус Рашфорд откако капитенот Стефан Ристовски имаше грешно додавање кон сопствениот шеснаесетник.

Во вториот дел, Букајо Сака набрзина постигна уште два гола за да комплтира хет-трик. Четвртиот беше исто така спекткуларен во 47.минута, а четири минути подоцна излезе сам пред Димитриевски и умешно го надмудри.

Калвин Филипс во 64.минута зголеми на 6:0, а седмиот гол повторно беше дело на Хари Кејн, но со удар од белата точка во 73,минута.

19.06.2023 - 22:44

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа