Маск го враќа Трамп на Твитер?

„Мислам дека не беше коректно да се забрани Доналд Трамп. Мислам дека тоа беше грешка бидејќи отуѓи голем дел од земјата и на крајот не резултираше со тоа што Доналд Трамп нема глас“, рече Маск, кој зборуваше виртуелно на конференцијата за автомобили на Фајненшл Тајмс.

Маск ја нарече забраната „морално лоша одлука“, велејќи дека постојаните забрани ја поткопуваат довербата во Твитер.

„Ако има погрешни и лоши твитови, тие треба или да се избришат или да се направат невидливи, а суспензијата – привремена суспензија – е соодветна, но не и трајна забрана“, рече Маск.

Тој рече дека забраната на Трамп на крајот ќе го засили гласот на поранешниот претседател меѓу десницата. Трамп рече дека не планира да се врати на Твитер и дека е фокусиран на неговиот потфат на социјалните медиуми наречен Truth Social.

10.05.2022 - 22:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега