Мбапе: Во ПСЖ ми рекоа дека воопшто нема да играм

Големата француска ѕвезда и капитен на тимот, Килијан Мбапе зборуваше на својата прва прес-конференција по објавувањето на неговиот трансфер во Реал Мадрид, а фудбалерот накратко зборуваше за него и за неговите искуства минатата сезона во Пари Сен Жермен

Утре „петлите“ му гостуваат на Луксембург во пријателски натпревар од нивните подготовки за ЕП 2024, но логично ова не беше главна тема.

-Ќе бидам играч на Реал Мадрид најмалку во следните пет сезони. Многу сум возбуден поради идејата да му се приклучам на овој голем клуб. Пристигнувам таму со голема доза скромност. Би сакал да им се заблагодарам на сите што помогнаа. Имам многу емоции, но морам да се вратам на нешто порационално. Знам дека е неправедно кон националниот тим. Чувствувам големо олеснување. Многу сум среќен и мислам дека тоа лесно се покажува на моето лице. На крајот од сезоната играв помалку. Сите знаат зошто. Но, тоа нема да биде оправдување за време на турнирот (Евро 2024)“, започна Мбапе.

Откри дека на почетокот на сезоната му било објаснето дека повеќе нема да игра за ПСЖ.

-Во лице ми беше кажано, грубо ми зборуваа, ми го кажаа тоа. Луис Енрике и Луис Кампос ме спасија. Без нив јас не би стапнал повторно на теренот, тоа е вистината и затоа отсекогаш сум им бил толку благодарен на тренерот и на спортскиот директор. Не бев несреќен во ПСЖ. Да се ​​каже така би било да плукам таму каде што сум бил. Тоа би било плукање во лице на сите луѓе кои ме бранеа. Но, имаше работи што ме правеа несреќен. И играч како мене, со мојата големина, не може да го покаже тоа. Се обидов да бидам што е можно попозитивен. Сите играчи, тренерот и персоналот ми помагаа. Би било малку грубо да плукам. Но, има работи и луѓе кои ме направија несреќен, тоа е сигурно, откри Мбапе.

04.06.2024 - 19:49

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа