Меркел се вакцинираше и ја објави потврдата

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја објави потврдата дека примила вакцина против коронавирус.

„Се радувам што денес ја добив првата доза на вакцината на ‘Астразенека’. Им благодарам на сите кои се ангажирани во кампањата за вакцинација и на сите кои се вакцинираат. Вакцинирањето е клучно за сузбивање на пандемијата“, напиша Меркел на „Твитер“.

Вакцината на „Астразенека“ во Германија се дава само на лица над 60-годишна возраст. Со ова Меркел испрати порака дека и натаму верува во оваа вакцина, коментираат германски медиуми.

МАКФАКС

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.04.2021 - 15:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега