Нова американска инвестиција во првата половина на март - ќе има зголемување на извозот од 100 милиони долари на годишно ниво

Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски денеска за Телевизија 24 изјави дека во последните 45 дена имаме два нови договори, кои што се потпишани на околу 15-16 милиони евра, дефинирани како инвестиции кои веќе се работат.

„Екслузивно за вас, да откријам веќе во првата половина од март, носиме голем проект, американска инвестиција од Питсбург која ќе вреди 15 милиони долари, кои што треба да донесат зголемување на извозот од 100 милиони евра на годишно ниво“, потенцира Деспотовски, додавајќи дека се фокусираат на квалитетни инвестиции.

„Не трчаме за камери и сликање, не е важно само да се отвори и да се каже бројка“, кажа Деспотовски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.02.2021 - 21:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега