Премиерката на Нов Зеланд ја откажа својата свадба откако воведе нови мерки против омикрон

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Арден, ја откажа својата венчавка откако воведе нови епидемиолошки ограничувања за ширење на омикрон.

Нов Зеланд воведе правила за маски и ги ограничува собирањата од полноќ, поради девет позитивни случаи во земјата.

Со новите мерки, забрането е собирање на 100 целосно вакцинирани луѓе во затворени угостителски објекти како што се барови и ресторани, како и веселби меѓу кои и свадбите.

За нејзината венчавка која нема да се одржи, премиерката рече дека жали за секој што доживеал слично сценарио. На прашањето што мисли за откажувањето, таа рече „Таков е животот“. Премиерката заклучи дека не е поразлична од илјадниците други Новозеланѓани кои претрпеле многу потешки последици.

23.01.2022 - 10:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега