Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против коронавирус „Спутник V”, изјави денеска неговиот портпарол Дмитриј Песков.

 

Тој планирал вакцинирањето да го направи пред да замине во официјална посета на Јужна Кореја, каде треба да се сретне со лидерот Мун Џае-ин, додаде Песков, пренесен од Тасс.

-Путин вчера доби покана од неговиот јужнокорејски колега и потврди дека дефинитивно ќе ја прифати поканата кога ќе се вакцинира, рече Песков, но Кремљ не открива кога ќе дојде до официјалната посета.

Јужнокорејската агенција Јонхап вчера јави дека двајцата лидери во телефонски разговарале и се согласиле Путин да ја посети оваа азиска земја по стабилизирањето на состојбата со коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.09.2020 - 21:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега