Словачкиот премиер Фицо се врати на должностите по обидот за атентат

Премиерот на словачката Влада, Роберт Фицо денеска учествува на владина седница, првпат по пукањето на 15 мај во кое беше ранет, јавија денеска словачките медиуми.

Според дневниот ред на седницата, Владата ќе се занимава со исполнување на целите на планот за (економско) закрепнување и повлекување на средствата од ЕУ.

Премиерот Фицо беше тешко ранет на 15 мај по владината седница одржана во селото Хандлова, потсетува словачка новинска агенција.

На почетокот на оваа недела, Фицо учествуваше на комеморација по повод доаѓањето на византиските мисионери Кирил и Методиј во деветтиот век и гледаше жетвари додека работеа на полињата

09.07.2024 - 17:34

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега