Србија почнува да се подготвува за изградба на нуклеарни реактори

Коментарите што по средбата на двајцата претседатели на Србија и Франција, Александар Вучиќ и Емануел Макрон, се појавија во некои медиуми во Србија во однос на насоката на развојот на нуклеарната енергија во земјата, ја третираат ситуацијата и можностите Србија да изгради нуклеарна централа несоодветно, па дури и погрешно на нејзината територија. И тоа е исклучително важно прашање за енергетскиот сектор во земјата, пренесува Политика.

-Врз основа на 45-годишно искуство во реализација на нуклеарни проекти низ светот и управување со нуклеарна компанија, која беше глобален лидер во реализацијата на нуклеарни проекти базирани на технологии на САД, Германија, Русија, Кина и Канада, сметам дека солидна гаранција дека моите оценки може да се сметаат за соодветни. Србија треба да започне активни подготовки за воведување нуклеарни централи во енергетскиот систем на земјата – вели експертот за енергија Ѓурица Танкосиќ.

Според него, не се точни ниту дискусиите дека Србија не е подготвена за изградба на нуклеарни централи. За да започне имплементацијата на проектот за нуклеарна централа, Србија поседува критично ниво на „интелектуален капацитет“. Недостасува нуклеарниот дел од „интелектуалниот капацитет“, но во другите земји кои започнаа со изградба на нуклеарни централи, тој секогаш на почетокот беше дополнет со надворешни експерти. Релативно ограничен број вакви експерти се потребни за подготвителната фаза, пишува порталот „Балкан енерџи“.

11.06.2024 - 22:08

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега