Топлотен бран во Грција и Турција, температурите ќе се искачат до 45 степени

Маса топол воздух над Северна Африка и централен Медитеран се пробива кон исток, па од денеска до петок во Грција и Турција на места ќе дојде до искачување на температурите и до 45 Целзиусови степени, јавува ДПА.

Највисоки температури се очекуваат в среда и четврток, а за време на викендот треба да се намалат, прогнозира грчката метеоролошка служба.

Почнувајќи од вторник, училиштата во делови од земјата или ќе се затворат во 11.30 часот или ќе останат целосно затворени доколку локалните општини одлучат дека топлината е премногу голема.

Грчкото Министерство за труд ги повика луѓето од јавниот и приватниот сектор да работат од дома доколку е можно.

За многубројните туристи, кои моментно се во Атина, грчкиот Црвен крст постави штандови на централниот плоштад Синтагма и на Акропол, каде што персоналот дели бесплатна вода.

На луѓето им се препорачува да избегнуваат излегување надвор во топлите попладневни часови, да пијат многу вода, да избегнуваат алкохол, да не јадат премногу и да избегнуваат енергично вежбање на отворено.

Многу градови и општини во Грција отвораат јавни, климатизирани згради, каде што може да побараат засолниште бездомниците, сиромашните и луѓето што немаат клима-уред дома.

Турската метеоролошка служба исто така предупреди на топлотен бран, кој особено ќе го зафати западниот дел на земјата, каде што се очекуваат температури од 45 Целзиусови степени.

Се препорачува да се избегнува престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, особено за постарите, децата и за хронично болните пациенти.

11.06.2024 - 13:48

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа