Турција не мирува: Силен земјотрес сега и во Истанбул

 

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во близина на границата со Сирија, околу 14 часот по локално време, недалеку од Истанбул, е регистриран силен земјотрес.

Земјотрес со јачина од 5,5 степени е регистриран во областа Феризли, која е на само 150 километри од Истанбул.

Земјотресот, кој утринава ја погоди Турција, беше со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала и предизвика разурнувања во цела Турција и во Сирија. Најмалку 1.500 луѓе ги загубија животите.

06.02.2023 - 14:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега