Вандализиран портретот на Крал Чарлс: Погледнете што направија овие активисти

Активисти од група за права на животните го вандализираа првиот официјален портрет на Кралот Чарлс, кој моментално е изложен во лондонската галерија Филип Молд.

Групата Animal Rising објави видео на своите канали на социјалните мрежи во вторникот на кое се гледаат двајца активисти како користат валјак за боја за да залепат два знаци над портретот на монархот.

Сликата, која е првиот официјален портрет на кралот Чарлс како монарх, беше официјално претставена  оваа година. Авторот и уметник Џонатан Јео го прикажа кралот на темноцрвена позадина, што предизвика различни реакции.

Активистите ја покриле главата на кралот со знакот на британскиот цртан лик Валас од хумористичната серија Валас и Громит.

11.06.2024 - 18:02

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега