Вучиќ: Итно купуваме камикази дронови

Србија ќе го потпише првиот договор со Обединетите Арапски Емирати за купување на самоубиствени дронови во следните 48 часа, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Абу Даби, каде што присуствува на меѓународниот саем за оружје и воена опрема.

Тој изјави дека очекува брза испорака на беспилотни летала од ОАЕ, без да го наведе бројот и количината.

Се надевам дека во следните пет-шест месеци ќе можеме да ги имаме првите самоубиствени беспилотни летала во Вооружените сили на Србија (САФ), истакна Вучиќ, наведувајќи дека процесот за воведување ново оружје е комплициран, а процедурите се долги.

Вучиќ оцени и дека во контекст на руско-украинскиот конфликт и политичката ситуација на меѓународната сцена, Србија се соочува со дополнителни предизвици кои ќе ја отежнат нејзината позиција „политички, воен и во секоја друга смисла“.

„Очекувам дека за еден ден, два или три ќе видиме големи промени на бојното поле (во Украина) и значителни промени во понатамошното политичко дејствување кон Србија, како од западната страна, така и од другите меѓународни фактори“, рече Вучиќ.

Тој ја повтори вчерашната оценка и на првиот ден од саемот во Абу Даби дека има исклучително голема побарувачка за оружје, воена опрема, особено муниција и дека воената индустрија на Србија може да продава се што ќе произведе 20 години однапред.

21.02.2023 - 14:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега