Мајката на Навални вели дека властите ѝ вршат притисок да го погреба тајно

Мајката на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, Људмила Навалнаја, денеска соопшти дека го видела телото на нејзиниот син и остро се спротивставува на притисокот од руските власти да го погреба тајно.

Људмила во видео порака рекла дека инспекторите и дозволиле да го види телото на починатиот син, кое се наоѓа во градската мртовечница.

Таа го повтори своето барање неговото тело да и биде предадено и протестираше поради, како што рече, притисокот од властите кои се обидуваат да ја принудат да се согласи на таен погреб.

– Ме уценуваат, поставуваат услови каде, кога и како да го погребам син ми. Тие сакаат тоа да го направам без јавна церемонија, додаде Навалнаја.

22.02.2024 - 21:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега