Новак Ѓоковиќ по 9-ти пат го освои Австралија опен

Новак Ѓоkоковиќ, стана шампион на Австралија опен по 9-ти пат во кариерата!

Новак убедливо го победи 25-годишниот Русин Данило Медведев во големото финале на популарниот Ози Опен со 3: 0 во сетови (7: 5, 6: 2, 6: 2). Натпреварот траеше еден час и 53 минути.

По втор пат во својата кариера, Новак освои три титули по ред на Австралија опен.

Така Новак стигна до 18-от Грен слем во својата кариера и сега е на само два чекори од Рафаел Надал и Роџер Федерер, кои славеа 20 пати на најпрестижните турнири.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.02.2021 - 12:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега