ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе ја задолжи државата со нови 700 милиони евра

Владата најавува ново задолжување преку еврообврзница од 700 милиони евра. Овие пари власта ќе ги позајми пред изборите со што се спрема за нов поткуп, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Заев со ова задолжување ќе го задолжи секој еден граѓанин со нови 22.000 денари.

„Со ова вкупниот долг ќе достигне 7 милијарди евра од кои скоро 3 милијарди евра се задолжени во последните 4 години. Владата вели дека кризата поминала, а од друга страна се задолжува без усул. Доколку економијата е стабилна и кризата е помината, тогаш зошто ќе зема ново 700 милиони евра, ако не само за поткуп пред избори“, прашува ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму велат дека Зоран Заев треба да и објасни на македонската јавност каде потрошил два милијарди евра за кои се задолжи во изминатата година дена, како и каде ќе ги потроши овие 700 милиони евра.

„Зоран Заев мора да знае дека по промената на власта ќе има детална истрага каде, како и за што биле трошени парите на граѓаните, кои треба да се враќаат во следните 10, 15 или 20 години. Одговорност ќе има“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.03.2021 - 08:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега