Заев ја откри првата голема заработка: Со тие пари ја купивме Цигланата

Премиерот Зоран Заев во интервју за српски Курир ја откри првата голема заработка од 2,4 милиони марки. Вели дека тоа се случило во 2001 година кога склучиле договор со Хоргош за откуп на пиперки.

-Во Суботица преговаравме за цена, квалитет, стандарди. Падна договор, профитот беше 2,4 милиони марки. И со тој капитал ја купивме Цигланата. И кога ќе го прашате моето семејство од каде е направен капиталот – створен е на пазарот во Горњни Милановац и од српските фабрики.  И тоа и мојот син и ќерка го знаат, а камоли постарите членови на семејството. И сега некој политичар ќе каже дека Заев има резерви кон Србија, вели Заев.

 

13.06.2021 - 11:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега