Цената на златото достигна историски максимум

Цените на златото достигнаа историски максимум денеска – и има простор за понатамошни зголемување бидејќи централните банки продолжуваат да купуваат злато во рекордни количини.

Цените би можеле да се зголемат до 2.300 долари за унца во втората половина на 2024 година, особено во услови на очекувања дека американската централна банка би можела да ги намали стапките во втората половина на 2024 година. Во моментов златото се тргува по 2.203 долари, пишува SEEbiz.


Цените на златото обично се обратно поврзани со каматните стапки. Како што паѓаат каматните стапки, златото станува попривлечно во споредба со средствата со фиксен приход, како што се обврзниците, што би донело послаб принос во средина со ниски каматни стапки.

Купувањето ги зголеми цените на златото и покрај високите каматни стапки и силниот долар, велат набљудувачите на пазарот.

21.03.2024 - 11:01

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега