Руските обвинители бараат 9 и пол години затвор за Бритни Грајнер

Руските обвинители побараа затворска казна од 9 и пол години за американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер, која беше уапсена пред речиси шест месеци на аеродромот во Москва со траги на канабис во нејзинините торби.

31-годишната поранешна двократна олимписка шампионка игра за Финикс меркјури во ВНБА-лигата, меѓутоа кога трае паузата во сезоната од 2014 година игра и во рускиот УММЦ Екатеринбург. Нејзината адвокатка Марија Благоволина тврдеше дека таа користела канабис за третирање на болките што ги добива од повредите во својата кариера, но и дека користела само во Аризона, каде што медицинската марихуна е дозволена.

Од друга страна, обвинителот Николај Власенко тври дека таа намерно го спакувала маслото од канабис и побара глоба од 1 милион рубли (околу 17.000 долари) и затворска казна.

Минатата недела американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во разговор со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, побара да се прифати договорот, со кој Грајнер и Пол Вилан, американски државјанин обвинет за шпионажа, во практична размена на заробеници за Виктор Боут, трговец со оружје, кој издржува затворска казна во САД.

04.08.2022 - 18:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега