Во Скопје наврна најмалку дожд, а тука највеќе

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Тетово, 21 литар на метар квадратен, а најмалку во Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Дојран и Берово, еден литар.

Според УХМР, до 8 часот се измерени  19 литри во Крушево, 8 во Крива Паланка и на Попова Шапка, 5 во Виница, 3 во Прилеп и Гевгелија, како и 2 во Струмица, Маврови Анови и Ѓуриште.

За денеска врнежи се најавуваат. Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Максималната температура ќе биде од 25 до 33 степени, а УВ индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе достигне 31 степен.

15.08.2022 - 09:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега